14 Ocak 2016 Perşembe

Likya Tur Hikayesi

Saklıkent
Sizin tatil tercihiniz hakkında bir fikrim yok fakat ben kesinlikle bol gezmeli, bol tekneli, bol muhabbetli tatilleri severim. 5 yıldızlı tatil köylerinde sınırsız açık büfe yiyerek ağırlaşmak, tüm gün deniz kenarında yatarak bronzlaşmak, aktif olarak yeni yerler görmeden bir yere bağlı kalmak benim tatil anlayışıma pek uymuyor. Tatil anlayışıma tam anlamıyla uyan bir tura katıldık 2014 yazında. Tura katılmayı sevmeyenlerin "ben birilerine bağlı gezmeyi sevmiyorum", "kendi istediğim saatte istediğim şeyi yapamadıktan sonra ne anladım ben o tatilden" dediğinizi duyar gibiyim. Tam 1 hafta turla gezmiş bir çift olarak aradan 1 seneden fazla geçmesine rağmen hala unutamadığımız o tatili  yazıya dökeyim istedim.

2014 Yazında ETS Tur ile Grand Likya turuna katıldık karı koca. Cuma akşamı Ets tur otobüsü ile yola çıktık. Bu arada tur programında da belirtiliyor, ertesi gün otele giriş yapılmadan tur programı başlıyor. Dolayısı ile bikininiz/mayonuz bavuldan ziyade sırt/kol çantanızda olmalı veya yola çıkarken iç çamaşırı yerine giyinmeyi de tercih edebilirsiniz:) Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri otelde açık büfe olarak alıyorsunuz. Öğlen yemeği ise teknede veya tekne turu yoksa gidilen bir yerde ekstra olarak alınıyor fakat ücretler gayet makul.


kleopatra plajı

İkinci gün (tatilin ilk günü) gün bol bol yüzmeyle geçiyor. Programda (yazının sonunda tur programı için link paylaşacağım) "muhteşem koylar" diyor ya, o koylar gerçekten muhteşem. Sanıyorum Türkiye'deki en güzel koylar bu turda gezilenler. Ben özellikle Kleopatra plajını tekrar görmek için bile aynı tura tekrar katılabilirim.  Başka tatillerde başka turlara da gittik, ayağımızı denize sokmadığımız yerler oldu. "Bir güne çok fazla yer sığdırmışlar, gezdiğimden bir şey anlamam" diyorsunuz programı görünce fakat her şeye, özellikle yüzmeye doyuyorsunuz. Otele dönerken Aşıklar Yoluna uğradık ve birlikte çok güzel fotoğraflarımız olabilecekken eşim makineyi otomatik odaklamaya almayı unuttuğu için tur arkadaşlarımızın çektiği fotoğrafların hepsi flu çıkmıştı.

Akşam otele varıştan kısa bir süre sonra yemek servisi başlıyor, o sırada duş almak için fazlasıyla yeterli vakit oluyor. Bu arada Ets Tur size turu satın alırken birkaç farklı otel seçeneği sunuyor, fiyatları da konumları da farklı fakat hiçbiri lüks değil, 3 veya 4 yıldızlı, fakat tura ödediğiniz paranın karşılığını kesinlikle veriyor. Biz en uygun olanı seçmiştik. Çalış plajına 100 mt kadar uzaklıktaydı. O yüzden yemekten çıkıp sahilde turlama, kafelere, barlara gitme şansımız vardı. İlk 2 gün koşmaya çıktık sahile o ara spor yapmaya başlamıştık, formdan düşmek istemedik).


Kaş kaputaş plajı

2. gün turdan arkadaşlar edindik. Tülin abla, Orhan abi, çocukları Dilara ve Emir. Akşam yemeğinden sonra sahilde hep beraber dolaşmaya başladık. Doktor balıkları var sahilde, ayaklarınızı balıkların olduğu bir akvaryuma koyup gıdıklanmayı bekliyorsunuz. O minik balıklar ayaklardaki nasırları ve ölü derileri temizliyor. Ayaklarınız yumuşacık oluyor ve masaj yapılmış gibi hissediyorsunuz 5 dakikanın sonunda.  Otele dönünce de okey oynadık. Turun en güzel yanlarından biri ise yeni arkadaşlar edinebilmeniz sanırım. Geçen yaz da tekrar birlikte tura katılmak istedik, onlar rezervasyonu yaptırdı fakat bizim yıllık izin tarihleri onlarınkiyle uyuşmadı.

Üçüncü gün Göcek tekne turu ( 12 Adalar Tekne Turu ) Şövalye Adası, Kızılada, Amintas’ın Mezarı var programda. Tarihi eserleri gezerken işinde gerçekten iyi bir rehber size orayla ilgili her bilgiyi anlatıyor. Hatta bazı yerleri hikayeleri o kadar ilgi çekici ki sıkılmanız mümkün değil. Zaten çok vakit harcanmıyor tarihi mekan gezilerinde. Hem insanları güneş altında sıkmamak hem de denize, tekneye daha çok vakit ayırabilmeniz için. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız günün her saati size malzeme çıkıyor, koylarda da tarihi mekanlarda da. Bu günü çok eğlenceli anlatmadım sanırım fakat yine hem güzel yerler gezdik ve çok güzel koylarda bolca yüzdük, teknede birkaç kişi toplanıp sohbet edip biralarımızı yudumladık, güneşlenmek isteyenler teknenin üst katına çıkıp minderlerde yattılar.


Kayaköy Fethiye

Dördüncü gün Dalyan tekne turu, İztuzu Plajı, Caretta Carettalar günüydü. İztuzu plajı meşhurdur bilirsiniz. 5km uzunluğunda ve gerçekten güzel ama biz kumsalda denize girmeyi sevmeyen bir çiftiz, tekneden dalmak tercihimiz. Aldık biraları orada edindiğimiz arkadaşlarımızla sohbet ettik, isteyen yüzdü bu sırada. Caretta carettaları görmeye gittik,  çok sevimlilerdi. Kanlı canlı ilk kez gördüm ve epey büyükler. Onları besleyen adam birinin başını okşadı kedi sever gibi. Bize de fotoğraf çekmek düştü tabi. Caretta carettaları gördüğümüz yerde mavi yengeç vardı, onu da ilk defa gördüm, dokundum hatta. Çok farklı bir tür. Daha önce bir yengeci o kadar yakından görmemiştim. İsterseniz yeme şansınız var bu arada, turda yemek isteyenler oldu, fakat biz tercih etmedik. Sadece merak gidermek için bir hayvanı öldürmek bize doğru gelmiyor. Gittiğimiz başka bir yerde kaktüs meyvesi yedik. "Birkaç farklı meyvenin tadı var bu meyvede" dediler, merak ettik alıp yedik ama beğenmedik. Meyvelerin hepsini ayrı ayrı yemeyi seviyoruz sanırım biz :) Kekova'dan da dağ kekiği aldık, yaşlı bir teyze satıyordu, oranın kekiği meşhurmuş. 2 poşet aldım ama metrobüste kaybettim, kullanma şansım olmadı. Bulan kişi bunu okuyorsa kekikler afiyet olsun ama bitmediyse kalanı gönderirse sevinirim:)


Doktor balıkları

Beşinci gün Kelebekler Vadisi tekne turu, Ölüdeniz, Belcekız Plajı, Lagün, Kayaköy, Babadağ’dan Yamaç Paraşütü günü normalde fakat biz Eylül ayında gittik ve o gün hava çok rüzgarlıydı, dalga çok olduğu için Kelebekler vadisine yanaşamadık, onun yerine başka güzel bir koya götürdüler bizi. Bir sonraki Likya turuna Temmuz veya Ağustos'ta gideceğiz bu yüzden. Ölüdeniz'in güzelliğini anlatmama gerek yok zaten. Orada da istediğiniz kadar yüzüyorsunuz. Fakat kesenin ağzını biraz açarsanız o güzelliği televizyonlardaki gibi yukarıdan seyredebilmek için yamaç paraşütü yapma şansınız var. Profesyonel hocalarla tamamen güvenli. Yamaç paraşütü yapmak isteyenler sabah tur programından önce erken saatte yapıp tura öyle katılıyor. Yalnız biraz tuzlu. Neredeyse bir kişilik tur parası daha vermeniz gerekiyor. Biz katılamadık o aktiviteye fakat katılanlar ballandıra ballandıra anlattı:) Kayaköy'de ise bambaşka bir hava var. O yaşanmışlığı hissedebiliyorsunuz. Hiç bilinmeden bir dünyaya, bilinmeyen bir zamana yolculukta gibi hissediyorsunuz evleri gezerken. Mübadele yılları hakkında da bilgi ediniyorsunuz ister istemez.


Fethiye koyları


Altıncı gün de tekne turu devam ediyor. Henüz yüzmeye doyamadık çünkü:) Bakmaya doyamadığımız koylarda yüzdük bol bol. Koylardan birinde deniz gözlüğü takarak kafamı suya soktum ve gördüğüm güzelliğe inanamadım. Belgesellerdeki görüntüler gibi berrak su ve renk renk balıklar. Denizin dibi kum değil kayalıktı o bölgede. Suyun berraklığı ve dibe kadar net bir şekilde görebilmeniz bundan kaynaklı sanırım. Suyun dibi kayalık dedim fakat farklı algılanmasın. Yeterince derin olduğundan ayağınızın kayalara değme ihtimali yok. Tekne turu yapacağınız bir tatilde mutlaka bir deniz gözlüğü edinin. Bizim aklımıza gelmemişti edinmek, o an ödünç aldık tur arkadaşlarımızdan. Tekrar tekrar aynı şeyleri yazıyor olmak istemem ama gidilen her yer çok güzel, rehberlerin iyi olması da organizasyonda hiçbir aksaklık olmaması memnuniyeti daha da arttırıyor sanırım.

Şimdiye kadar anlattığım her yer çok güzeldi, çok güzel vakit geçirdim fakat benim en çok etkilendiğim yere yedinci gün gittik. Saklıkent. Muhteşem bir şeye şahit oldum kanyonda yürürken; dağların derinliğine. Yerlerden kaynayan buz gibi suda yürüyüş yaparak güzelliğini izledik. Başınızı kaldırdığınızda tek görebildiğiniz 180 metre yüksekliğindeki kayalar ve en yukarıda bir karış genişliğinde görünen mavi gökyüzü. O gün hiç çıkmak istemedim oradan, burada öleyim ben, hep burada yaşayayım dedim. Kocam bırakmadı :) Evde yıkanacak çamaşırlar varmış. Ertesi gün tur bitti eve döndük. Hiç dönmek istemedik. Seneye arkadaş, kuzen kim var kim yok toplayıp onlarla beraber bu tura bir daha gelelim dedik, meğer turda tanıştığımız arkadaşlarımız dışında çevremizde kimse tur sevmiyormuş:)  Her dakikası dolu dolu bol gezmeli, bol yüzmeli, bol muhabbetli, çook keyifli bir tatildi tüm grup için.
Likya turu


Saklıkentten sonra gittiğimiz bir restoranda soğuk su havuzu vardı. içinde 5 dk durana içecek, 15 dk durana da yemek ücretsizdi. Cesareti olan denesin ben dayanamadım.

Ek not: Yağmur yağdığında Saklıkent'e giriş kapatılıyor bilginiz olsun. Biz Saklıkent'ten çıktıktan bir süre sonra çok hafif bir yağmur başladı ve Saklıkent girişe kapatıldı. Yağmur suyunun yamaçlardan aşağı, kanyona dolma tehlikesi olabiliyormuş. Gitmeye karar verirseniz o gün girişe açık olur umarım.
Fethiye turu


Maliyetine gelice; 2014 yılında bize her şey dahil 2000 tl ye mal oldu bu tatil. Gidiş dönüş yol, tüm tekne turları, geziler, hatta ekstra olan öğlen yemekleri de dahil. Turla değil de kendimiz bir otel bulup gitmiş olsaydık bu kadar yer gezemeyecek, bu kadar keyifle yüzemeyecek, üstüne bir de daha çok para harcayacaktık. En önemlisi de yeniden birlikte tatile gitmek isteyeceğimiz arkadaşlar edinemeyecektik.

Sürekli aynı sahilde, aynı denize girmek daha mı keyifli sizce? Yoksa her zaman daha güzel yerler keşfedip dolu dolu vakit geçirmek mi?

Turla ilgili daha detaylı bilgi vermek isterdim fakat uzun zaman oldu, hafızam o kadar kuvvetli değilmiş. İsteyenler için tur programını okuyup inceleyebilmeniz için linki paylaşacağım. Şuan erken rezervasyon fırsatı da varmış, bilginize.

Bir de birkaç da fotoğraf ekliyorum:)

Link:
Grand Likya turu
Likya turuCaretta caretta


Caretta caretta


Saklıkent likya turu12 yorum:

 1. Tatil anlayışımız aynı. :) Kesinlikle gezip görmeliyim. Beş yıldızlı otelin beş yıldızlı imkanlarına hapsolmaktansa gezmeyi, yeni yerler yeni kültürler tanımayı tercih ediyorum. Biz de bu yıl Ege turlarını düşünüyoruz. Anı turdan alacağız, umarım her şey güzel olur. 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biz de bu sene tatil yapabilirsek tekrar ege akdeniz turlarına bakacağız. ets ile düşünüyorduk yine ama siz memnın kalırsanız anı ile de yapabiliriz:) umarım güzel geçirirsiniz

   Sil
  2. 14 agustosda likyadayız ☺️

   Sil
 2. Kardeşim geçen yıl Anı turla Likya turuna gitmişti. Çok memnun kalmış, rehber de oteller de gayet iyiymiş. Tur grubunda da çok eglenmisler ama bu şans biraz tabii. Anı turla Gap, Karadeniz turlarına giden ve memnun kalan tanıdıklarım da var. Anı ile ilgili iyi yorumlar duyuyorum genel olarak. Bakalım bizim şansımız nasıl olacak. 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Az önce baktım da Anı Tur'da Likya'nın 6 gecelik seçeneği de varmış. Üstelik iki kişi 1100 tl den başlıyoor :D Ömer iş değiştirdiği için bu yaz tatil şansımız olur mu bilmiyorum ama olursa biz de bu sene ona katılacağız. Belki aynı tura denk geliriz kim bilir :D

   Sil
 3. Merhabalar, size o kadar tesadüfen rastladım ki memnun oldum. Bu ayın 20'sinde ETS ile grand likya turuna gitmeyi düşünüyorum. Bu kadar memnun kaldığınızı okuyunca tamam kesin gidiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni gördüm yorumunuzu. Nasıldı tatil? Memnun kaldınız umarım? :)

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. 25.08.2017 cuma gecesi yola çıktık.Tur harika,turdaki arkadaşlar süper olunca tadı damağımızda kaldı. Rehberimiz DENİZ HANIM'a yardımcısı MERVE HANIM'a kaptanımız Mustafa BEY'e kardeşim ve turdaki arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim. Çözüm odaklı ve ilgili bir ekip ti. Ets ile daha önce de ege-akdeniz turu yapmıştım.Tavsiye olunur.Bu turda DENİZ HANIM ve MERVE HANIM ve kaptan da MUSTAFA BEY olması bizim şansımızdı.Tekrar teşekkürler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok güzel bir tur değil mi? bir daha katılmayı düşünüyoruz biz kızımız biraz büyüyünce :)

   Sil
 7. BUu arada Turun ismi ETS GRAND LİKYA TURU GÖCEK...Bol bol yüzer,denize doyarsınız.Tabi tarihi yerleri de gezersiniz...

  YanıtlaSil

Absürd Masal :)

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak ülkelerden birinde çoook zengin bir kral varmış. Bu kralın güzeller güzeli bir kızı varmış. Bir ...