21 Ocak 2016 Perşembe

Excimer Lazerle Lense Veda Hikayesi

lazer göz ameliyatı
Kendimi bildim bileli gözlerim bozuktur benim. Çoğu kişide olduğu gibi bendeki de genetik. 6 yaşımı doldurmadan gözlük takmaya başlamıştım. Lise dönemine gelince ise lenslere geçiş yaptım ve lens kullanmaya başladığım andan itibaren sorunu kökünden çözüp lensten de kurtulma hayalleri kurmaya başladım. 2 halam 1 de kuzenim geçirdi aynı operasyonu. Son gördüklerimde gayet memnunlardı durumdan. Fakat bu öyle kolay olmadı. Göz bozukluk derecemin ilerlemiyor olması gerektiğini söylemişti doktor. O gün hiç gelmedi. Toplamda 9 sene gözlük, 13 sene de lens kullandım. Her muayenede çok az da olsa hep bir önceki dereceden yüksek çıkıyordu. Böylece 28 yaşıma kadar bekledim. Zaten maddi olarak da hiçbir zaman tam müsait olmamıştım. Geçen sene Nisan ayında 1,5 ay bir yerde çalıştım. Operasyon ücretinin yarısından çoğunu çıkardım. Kardeşimin bir arkadaşının babası,  Dünya Göz Hastanesinde yapıyormuş bu operasyonları. İnternetten biraz araştırdım, gerçekten iyi bir doktor izlenimi verdi bana. Şuan yanılmadığıma çok memnunum. Önce muayeneye gittim. Gözlerimin bu operasyona uygun olup olmadığına bakıldı. Korneanın çok ince olmaması gerekiyormuş. Neyse ki benim canım korneam uygunmuş:) Birkaç gün sonraya randevu verildi. Tabi muayeneden iki gün önce lens kullanmayı bırakıyorsunuz artık. 

Söylenildiği gibi gerçekten kısa süren bir işlem. Gözlere damlatılan damla uyuşukluk yaptığı için göz bebeğinize başkası dokunsa bile kapatmıyorsunuz zaten, fakat yine de göz kırpma olabileceği için gözün açık kalmasını garantiliyorlar göze takılan bir şeyle. İşlem sırasında gözde hafif bir gıdıklanma ve biraz da baskı dışında bir şey hissetmedim. Acı olmuyor yani. Toplamda 10 dk sonra odadan çıkmıştım. Tamamen puslu görüyordum ama lenssiz veya gözlüksüz halimden daha iyiydi, yardım almadan merdiven çıkıp inebiliyordum. O bile sevindirdi beni. 3 farklı damla verdi doktor, o gün saat başı, sonraki günler de günde 4 kez damlatmamı söyledi. Damlalardan ikisi bir hafta kullanılıyor, bir tanesini ise ne kadar kullanırsanız o kadar iyi ama 6 ay devam etmeniz söyleniyor. Hastaneden çıkar çıkmaz damlaları aldık ve oyalanmadan metrobüse bindik. Zira asıl acı çoktan başlamıştı. Gözlerde önce hafif sonra da ağlatan bir yanma oluyor. Kapatsan olmuyor, açsan hiç olmuyor. Ömer gözlerimin sürekli nemlenmesini sağlamak için 10'ar dakika arayla damlaları damlatırken ben de acının çabucak azalması için yalvardım, içimden dualar ettim bol bol:) Hatta metrobüstekiler ne olduğunu anlamayıp bana yer vermeye kalktı ama ben metrobüsün cam olmayan orta kısmında yere oturup karanlık olsun diye başımı kollarının arasına alıp bekledim. Bu sırada da bol bol ağladım :) Nemliliğe yardımcı oldu mu bir fikrim yok ama olmuştur herhalde. Eve vardığımızda tüm panjurları kapattık. Panjurlu evde oturmayanın vay haline diye düşündüğümü hatırlıyorum o gün:) O karanlıkta bile gözümü açamıyordum. Acıdan ne uyuyabildim ne de yerimde oturabildim. Daireler çizerek yürüdüm odanın ortasında. "6 saat yanma olur kuruluktan dolayı" demişti doktor. Gerçekten de saat geçtikçe damlalar damlatıldıkça iyi geldi. 6. Saatin sonunda bayağı rahatlamıştım. Bu arada yanımızda operasyon sonrası takmak için güneş gözlüğü bulundurmakla çok akıllılık etmişiz, eve gelene kadar epey faydası oldu, onu da belirteyim:) Ben saat 2 de girdim işleme. Gece 11'de televizyon izleyebilecek duruma gelmiştim. Sonraki gün gözlerimden birinde küçük bir kan toplanması vardı. Doktorun da söylediği gibi 2 haftada küçülerek kayboldu. Bu arada tam net görüntünün gelmesi de 2 haftayı buluyor, net göremedim diye panik yapmayın ilk haftadan:)

Kardeşim de benden birkaç ay sonra geçirdi aynı operasyonu. Dedim ya genetik diye, onun gözler de problemli. Aynı doktor yaptı operasyonu fakat o benim kadar şanslı değildi. Gözleri küçük olduğu için gözlerinin açık kalmasını sağlayan şeyi takmakta zorlanmışlar, biraz baskı olmuş. Bende işlemin hemen ardından olmadı yanma, yarım saat sonra başladı. O çıkar çıkmaz gözlerinin yandığını söyledi fakat saat ilerledikçe çıktığı andan daha çok yanmaya başlamıştı. Onun operasyon biraz daha zor geçtiği için sanırım gözündeki kanlanma biraz daha büyüktü ve daha uzun sürede kayboldu. Bir ara öyle kalacağını bile zannettik fakat şuan hiçbir sorunu yok. Göz damlasını en az 6 ay kullanması gerekiyordu, kullanmadığı için kuruluk var gözlerinde hala. Onun dışında gayet sağlıklı, gayet net görüyoruz ikimiz de.

Ben bu kadar net göreceğimi hiç beklemiyordum. Arada bir gözlerim kuruduğunda kaybetsem de resmen HD görüntüye sahibim şuan. Lens veya gözlükle okuyamadığım göremediğim uzaklıktaki şeyleri çok rahat görüp okuyabiliyorum. Bu arada bende 4,50 derece miyop, 2,75 derece de astigmat vardı. Nisan 2015'te yapıldı ama hala arada bir damla kullanıyorum ekstra nemlilik için. Daha rahat oluyor. Sabah uyanırken kuruluktan gözlerimin zor açıldığı dönemlerde damlayı günde 2 kereye çıkarıyorum.

Ameliyattan sonraki kısa bir süre deniz/havuz ve makyaj yasağı var. Aksesuar olarak renkli lens kullanmak istersem de işlemden sonra 1 ay beklememin yeterli olacağını söyledi doktorum. Hala kullanmadım ama kullanmamda bir sakınca olmadığını bilmek güzel. 

Bu arada yılların alışkanlığı var, operasyondan sonraki 6 ay boyunca içimden "lenslerimi çıkarayım unutmadan" demediğim 1 gün bile yok. 6 ay sonra unutmaya başladım. Şimdi ise neredeyse hiç aklıma gelmiyor. Bir de söylemeden geçmek istemiyorum. Denizde insanları net görmek harika bir şeymiş. 6 saat değil 12 saat de acı çekseydim, yine değerdi bu mutluluğa. Bir daha olsa bir daha çekerdim acısını.

Şuan aklıma gelen ayrıntılar bunlar fakat merak ettiğiniz, aklınıza takılan herhangi bir soru varsa sorabilirsiniz. Memnuniyetle cevaplarım:)

Bu arada yukarıdaki fotoğraf kötü oldu ama göz bana ait. Bakın hala sağlam :)

Edit: Doktorumu merak edenler olmuş. Katıldığı bir program buldum youtube'dan, kim olduğunu merak edenler için: Dr İlker Yalçın
36 yorum:

 1. Aydınlatıcı bir yazı olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Bende çizdireceğim . Benim miyobum düşük ama yüksek derece astigmat var ve sağ gözde tembellik artık gözlüklerden kurtulmak istiyorum.
  ucluklavye.blogspot.com beklerim

  YanıtlaSil
 3. kesinlikle öneririm. iyi bir doktor bul ve hemen kavuş net hayata:) tabi gelirim..

  YanıtlaSil
 4. Geçmiş olsun. Biraz sıkıntı çekmişsin ama değmiş. Gözlerimiz için ne kadar şükretsek azdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, gerçekten değdi. Çok haklısın.

   Sil
 5. Geçmiş olsun.Bende 1 ay önce dünya göz hastanesinde oldum.Şuan sadece sol gözümde biraz kuruluk var ve sanırım bende astigmat olmadığından ameliyat sonrası sizinki kadar zorlu geçmedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size de geçmiş olsun. Benim de bir gözümde diğerinden daha fazla kuruluk vardı ilk aylar. Korneanın ince olması da etkileyebiliyor acının derecesini sanırım. Halamınki sınırda olduğu için çok acı olmuş onda çünkü.

   Sil
 6. Yapılan lazer, son teknoloji smile lazer miydi ?
  Ve ne kadara yaptırdınız ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İntralase lazerdi benimki. 2600 tl ödedim geçen sene ben. Kardeşim ise 2850 ödedi. Muayene için ekstra ücret ödemedim bu arada.

   Sil
  2. Smile lazerle farkı ne acaba? Smile neden yaptırmadın daha güvenilir diyolar

   Sil
  3. Smile lazer hakkında bir bilgim yoktu. Şimdi baktım, açıklama şu şeklide:
   Zeiss Visumax Femtosaniye teknolojisi ile gözün ön tabakası (kornea) içerisinde tek adımda ince bir lentikül (disk şeklinde doku) oluşturulur.
   Cerrah, oluşturulan lentikülü korneada açılan 2.0 mm’lik açıklıktan kornea dışına çıkarır. Herhangi bir flap (kapakçık) kesmeye gerek yoktur.
   Göz içerisinde oluşturulan lentitkülün çıkarılması sonucu korneanın şekli değiştirilerek gözdeki kırma kusuru düzeltilir.
   benimki lazer ışını ile düzeltildi. Aradaki fark bu sanırım.
   Bir doktor kadar bilmiyorum ben sonuçta, ama doktorum bana ve kardeşime farklı yöntemle ameliyat etti mesela. Her göz farklı yapıda olduğu için, göze en uygun seçenek hangisiyse ona göre karar verdiğinden bahsetmişti. Bana uygulayacağı yöntemin kesinlikle güvenilir olduğunu söyleyince ona güvenip kararı ona bıraktım.

   Sil
 7. Değerli bir paylaşım. Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için.

   Sil
 8. 25 ocak pazartesi günü ataköy dünya göz hastanesinde ilasik lazer ameliyati oldum. Bugün 3. günüm fakat sağ gözümde kurulultan dolayi hafif bir batma var. Ameliyat sonrasi siz de bi sorunu yaşadınız mi ? Çok endişeliyim, lütfen yardım .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Ataköy Dünya Göz'de olmuştum :) Endişelenecek bir şey yok, bende de sağ gözde batma birkaç gün devam etmişti, kedi tırmalıyormuş benzeri bir acı veriyor değil mi? Göz nemlendikçe azalıp bitiyor. Damlalar çok önemli o yüzden. Geçmiş olsun bu arada :)

   Sil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. merhaba ben 2 hafta önce ameliyat oldum görüntü tamamen netleşmedi ve gözlerim kitap okurken hemen yoruluyor ancak 1 2 sayfa okuyabiliyorum sizde de böyle problem oluşmuşmuydu? ne kadar sürede tamamen iyileştiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hatice, benim de 2 hafta boyunca pusluydu, netlemedi bir türlü, 2.haftadan sonra netleşiyor. 1 ay sonra tamamen net görmeye başlıyorsun. Geçmiş olsun cok:)

   Sil
 11. Merhaba ben de ortaokul yıllarımdan bu yana göZlüklüyüm lens kullanamadım çünkü astigmatım olduğu için yumuşak lenslerle rahat edemedim net göremedim kaç tane lens denendiyse olmadı sert lens kullanmam gerekiyormuş ama onu da doktor tavsiye etmedi. Ameliyat olmak istiyorum ama korkunç derecede korkuyorum. Eşim sürekli olma diyor çok iyi bir şey olsa doktorlar kendileri olurdu göz doktorları bile gözlük kullanıyor lens bile önermiyorlar diyor. Düşününce ona da hak veriyorum. Çok kararsızım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Korkacak hiçbir şey yok, benim doktorum kendi eşine yapmıştı yıllar önce bu operasyonu. Söylenildiği kadar tehlikeli bis şey olsa yapar miydi sizce? Ben o söylenenlere kulak vermiyorum, şuan çok çok rahatım. İyi ki yaptırmışım. Size D3 rahatlıkla öneririm :)

   Sil
 12. Merhabalar :) bir şey sormak istiyorum. Sizin ameliyatınız şu sırf ışın ile olan mı? Göze temassız olan? Bende de hipermetrop ve sizinki kadar da bir astigmat var. Astigmatı tam anlamıyla geçirdi mi?:) teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, evet benim ameliyat temazsız, yalnızca ışınla olan türden:) biz gözüm tamamen sıfırlandı, diğerinde 0,25 kaldı ama o da normalmiş.

   Sil
 13. yazdığınız bilgiler için çok teşekkürler olmak isteyenlere kılavuz oluyorsunuz
  şuan durumunuz nedir gece görmenizde sıkıntı var mı bende izmirde özel bir hastaneye gittim ilasik wavefront olabilirsiniz kornea kalınlığınız iyi dediler sizin olduğunuz tekniğin tam adı nedir acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, şuan gayet iyi görüşüm, nadiren kuruluk oluyor, o da sabah ilk uyandığımda, yüzümü yıkayınca geçiyor. gece görüşüm de gayet iyi. intralase lasik benim teknik.

   Sil
 14. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 15. ayça hanım merhaba benim gözüm intralase için uygun çıktı ama çoookk korkuyorum.kız arkadaşım lens kullanıyor ben gözlük kullanıyorum.yani düşününki kız arkadaşım olursa ondan cesaret alıp yaptırmak istiyorum.herşey gözünüzün önünde oluyor çok korkunç geliyor ya siz nasıl tahammül edebildiniz?ayrıca birçok video izledim kornea zarını kaldırmakta kullanılan tel gibi sivri şey gözünüze yaklaştığında deydiğinde gözünüzün ustunde gidip geldiğinde tırsmadınızmı hiç?çookk korkunç.birde gözü yıkıyorlar ya göze her geldiğinde korkmadınızmı?o anda neler yaşadığınızı yazarsanız düşünebilirim.(not:çok pimpirik biriyim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba uğur bey! aşırı geç yorum için af diliyorum öncelikle. Operasyon öncesi damlatılan bir samla sayesinde göz bebeğinize bir cisim yaklaşsa bile rahatsızlık vermiyor, zaten hissetmiyorsunuz:) ufak bir sızı oluyor sadece, az da bir gıdıklanma söz konusu :) umarım endişelerinizi yener de kurtulursunuz bulanık dünyadan en kısa sürede:) iyi günler diliyorum.

   Sil
 16. Yanıtlar
  1. ben 2750 ye yaptırmıştım, şuan da 3bin civarıdır diye tahmin ediyorum. kesin bir bilgi veremem. geç cevap için kusura bakmayın lütfen.

   Sil
 17. Cok aydinlatici cok tesekkurler 😊Fiyat hakkinda da bilgi verir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben 2750 ye yaptırmıştım, şuan da 3bin civarıdır diye tahmin ediyorum. kesin bir bilgi veremem. geç cevap için kusura bakmayın lütfen.

   Sil
 18. ayça hanım tek göz için mi 3000 tl civarı yoksa iki göz için mi? :)

  YanıtlaSil
 19. öncelikle bu ameliyatı olmak isteyen biri olarak yazdıklarınız çok kıymetli ve sürekli mutlu yorumlar yazmış olmanız cesaretlendirdi beni çok teşekkürler. ben dünya göz hastanesi hakkında bazen ticarethane gibi çalıştıkları yorumunu çok gördüm doktorunuzu araştıracağım. sadece dünya gözde ki facebook indirimini sormak istiyordum bilginiz varsa rica edicektim şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlarınız çok mutlu etti beni çok teşekkür ederim beğeniniz için. Öncelikle şunu soyleyeyim; ismini verdiğim, benim operasyonumu gerçekleştiren doktor birkaç farklı hastanede daha yapıyor işlemi. Kardeşimi de o ameliyat etti fakat başka bir hastanede. Size hastanelerin kullandığı makinenin teknolojisi ve ücretleri (hastaneye göre makina teknolojisi de ücreti değişiyor) hakkında bilgi veriyor, tercihi siz yapıyorsunuz genellikle. En azından bize olan buydu:) Dünya göz ile olan anlaşması şu sekilde: ücretin bir kısmı hastaneye, bir kısmı da direkt olarak doktora ödeniyor, yani aslında doktor makineyi, hastaneyi kullandığı için hastaneye belli bir miktar ücret ödemiş gibi oluyor. benim söylediğim tabiki toplam maliyeti. Yani bir nevi anlaşmalı doktor, eğer dünya göz istemezseniz başka hastanede de olabilirsiniz ameliyatı. Bu konuda sıkıntı yok. Son olarak da facebook'daki indirim hakkında bir bilgim yok malesef. Ama eğer öyle bir şey varsa benim tercihim onu değerlendirmek olurdu sanırım:) şimdiden geçmiş olsun size.

   Sil

Absürd Masal :)

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak ülkelerden birinde çoook zengin bir kral varmış. Bu kralın güzeller güzeli bir kızı varmış. Bir ...